Iğdır Aralık ilçesinde sulamasız ağaç yetiştirme teknolojisi Ekobox ile farklı türlerde denemeler başlatıldı. 28.05.2019


ÇEM Genel Müdürlüğü öncülüğünde kurak ve yarı kurak alanlarda dikim başarılarının artırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında; ilk olarak Konya-Karapınar’da Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arazisinde 8 ağaç türüne ait (Sedir, Karaçam, Zerdali, Kır İğdesi, Alıç, Mürver, Kuşburnu ve Hünnap)  deneme parselleri oluşturuldu. 

 

Konya Karapınar’dan sonra Türkiye’nin en kurak ve rüzgar erozyonuna duyarlı bölgelerinden biri olan Iğdır Aralık’ta da bitki destek ünitelerinin (Ekobox) denenmesi amacıyla Iğdır Orman İşletme Müdürlüğünce bitki destek ünitelerinin (Ekobox) 44 adeti Iğdır Aralık’ta, 6 adeti ise Iğdır Merkeze bağlı Çalpala köyünde kullanılarak deneme dikimleri 28.05.2019 tarihinde gerçekleştirildi. Dikimlerde Akasya, Zerdali, Dut, Karaağaç ve İğde türleri kullanıldı. Dikimler esnasında Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner TAZEGÜL, Doğu Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Selami ÖKSÜZ ve Ziraat Mühendisi Abdullah KÜÇÜK’te yer aldı.

 

Kurak ve yarı kurak alanlar ile marjinal sahalarda dikim başarılarının artırılmasına yönelik bitki destek üniteleri uygulama projesi ile ülkemizde yerli olarak üretilen bitki destek ünitelerinin (Ekobox) kurak ve yarı kurak alanlarda dikim başarısı üzerine etkileri araştırma ve gözlemlerle ortaya konulacaktır.